Wybór rejestratora nazwy domeny – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru firmy?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak DUE - Registro.pl nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

DUE - Registro.pl

Wybór rejestratora nazwy domeny – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru firmy?

Autor: Bartosz NowickiSpecjalista, publikacja: 2017-10-31

Decydując się na zarejestrowanie własnej nazwy domeny, warto zastanowić się, jakiego rejestratora wybrać, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych nieporozumień. Wybór firm na rynku polskim oferujących możliwość rejestracji domeny jest bardzo duży. Nie wszystkie firmy jednak świadczą usługi na tym samym poziomie.

Zdjęcie nr 1

Pierwsza pułapka. Na kogo jest zarejestrowana Twoja domena

Na początek kilka faktów o domenach. Nazwy domen się dzierżawi. Abonent ma prawo do korzystania z nazwy domeny przez okres abonamentowy, na jaki opłacił domenę. Nigdy nie jesteśmy właścicielami domeny, jesteśmy jej abonentami. Dlatego zwracaj uwagę, na kogo jest rejestrowana domena.

Rzetelna firma pilnuje, aby każda domena była zarejestrowana na dane jej właściciela. Co nie jest takie oczywiste w wielu firmach: firmy rejestrują domeny na siebie, aby utrudnić przeniesienie domeny do innej firmy.

Pułapka nr 2. Nieopłacona domena jest blokowana przez rejestr

Jeśli nie dokonamy płatności za domenę przed upływem okresu abonamentowego, domena wygasa, a usługi z nią związane przestają działać. Po upływie okresu ochronnego, tzw. kwarantanny, trwającego w przypadku domen polskich 30 dni, domena ponownie trafia do rejestru i podlega rejestracji na zasadach ogólnych, czyli kto pierwszy, ten lepszy. Oczywiście w okresie wspomnianej kwarantanny dotychczasowy abonent ma prawo pierwokupu, jest to jednak związane z dodatkową opłatą. Dlatego jeśli zależy nam na naszej domenie, płatności należy dokonywać przed jej wygaśnięciem.

Pułapka nr 3. Cena domeny

Najczęściej najważniejszym czynnikiem decyzyjnym o wyborze rejestru jest cena – im taniej, tym lepiej. Warto jednak poświęcić kilka chwil na wybór właściwego podmiotu – nie zawsze cena powinna być najważniejsza. Szczególnie, że rejestracja nowej nazwy domeny to najczęściej koszt zaledwie kilku złotych – niespodzianki cenowe rozpoczynają się jednak przy odnowieniu. Sprawdzajmy więc nie tylko cennik nowych rejestracji, ale również jaki będzie koszt odnowienia domeny w przyszłości. Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z darmowych rejestracji, koniecznie przeczytajmy, jakie wiążą się z tym dodatkowe konsekwencje, szczególnie finansowe.

By uniknąć większych niespodzianek, wyznając starą zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć, przed zarejestrowaniem domeny należy zwrócić uwagę na to:

 • Czy firma jest partnerem NASK – w przypadku domen polskich nad całością czuwa właśnie NASK. Firma, która jest oficjalnie partnerem NASK, co można sprawdzić bezpośrednio na ich stronie, przeszła cały szereg niezbędnych procedur oraz procesu weryfikacyjnego. Korzystanie z usług takiej firmy daje nam gwarancję, że obsługa zleceń, cesji, transferu przebiega zgodnie z wytycznymi, a co za tym idzie daje nam gwarancję, że nikt nieupoważniony nie ukradnie nam naszej domeny.
 • Czy udostępnia bezpłatnie dla każdej zarejestrowanej domeny serwer DSN.
 • Czy istnieje możliwość samodzielnej edycji DNS dla zarejestrowanej domeny, bezpośrednio w panelu klienta dostarczanego przez rejestratora, i co równie ważne - czy taka edycja jest łatwa.
 • Czy umożliwia bezpłatne uruchomienie wizytówki strony WWW.
 • Czy posiada szybkie serwery do obsługi DNS.
 • Jak wygląda panel klienta – jego obsługa, sposób nawigacji, edycja.
 • Czy wysyłane są automatyczne powiadomienia o wygasających usługach, wygasających domenach – najlepiej gdyby tych przypomnień było kilka w ostatnim okresie ważności domeny, np. w terminie 30 dni przed datą wygaśnięcia, tak by przeoczenie jednej wiadomości nie skutkowało wygaśnięciem, a co gorsza utratą nazwy domeny.
 • W jaki sposób odbywają się procesy cesji, wydania kodu authinfo – jeśli dany rejestr nie przykłada należytej staranności do zweryfikowania, czy ubiegający się np. o kod authinfo dla danej domeny jest rzeczywiście jej prawdziwym abonentem, może dojść do przejęcia domeny i jej utraty.

Wybór rejestratora to nie wyrok

Jeżeli już wybraliśmy dany rejestr, ale z jakiegoś powodu nie jesteśmy zadowoleni z jego usług, sposobu obsługi bądź ceny, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na korzystanie z jego usług dożywotnio. Na szczęście zasady zmiany rejestru, sposób przeprowadzenia procesu cesji czy transferu, obowiązki rejestru z tym związane oraz uprawnienia abonenta nazwy domeny, zostały uporządkowane przez poszczególne Registry (NASK, ICANN). Dlatego możliwe jest dokonywanie transferu nazwy domen pomiędzy poszczególnymi rejestrami. Nie ma w tym temacie większych ograniczeń. Do przeprowadzenia takiego procesu niezbędne jest uzyskanie kodu authinfo dla domeny. Za wydanie takiego kodu odpowiedzialny jest obecny rejestr. Nie może on odmówić abonentowi wydania takiego kodu oraz pobierać za jego wydanie dodatkowych opłat. W poszczególnych rejestrach wniosek o wydanie kodu przesyła się w różny sposób – skan, poprzez aplikację, listem tradycyjnym. Choć czasami proces ten może wydawać się komuś przesadny, jest to właściwe i jedyne możliwe do zweryfikowania, czy dana nazwa domeny i dyspozycje z nią związane wydawane są przez prawowitego abonenta. Zabezpieczenia z tym związane zawsze wprowadzane są z myślą o ochronie abonenta i zabezpieczeniu jego interesów.

Na jak długo warto odnowić domenę?

Najczęstszym okresem, na jaki odnawiane są nazwy domen, to okres 1 roku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by opłacić domenę na dłuższy okres, np. 5 czy 10 lat. Warto nad tym się zastanowić. Decydując się na taki zabieg, zyskamy kilka korzyści:

 • cena – rejestry przy odnawianiu na dłuższy okres niż jeden rok często proponują korzystne warunki cenowe, dlatego warto zapytać i ponegocjować,
 • lepsza pozycja w wynikach Google,
 • bezpieczeństwo – domena nie wygaśnie i nikt nam jej nie przejmie.

Opracował:
Bartosz Nowicki
DUE - Registro.pl

Rejestracja domen - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 007 Specjalistów od Rejestracji Domen najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o rejestracji domen